Hi there.
I was just wondering if some of you Math whiz guys/and girls would crunch a couple of numbers for me.
I've been flooded with requests for giant cupcakes, People have been willing to pay money for them. I've never really been aware of how much it cost to make one. I've sat here trying to work it out and my results were a bit crazy. I know I'm going wrong somewhere. I'm not exactly sure what numbers I should divide or multiply. I was going to use an online spreadsheet to do it but I dont have experience with using those.
I am hoping one of you would be kind enough to work it out to give me a ballpark figure of what I should charge. I'm not going to include electricty because I find that confusing enough as it is.
Cake ingredients.
350 grams Unsalted Butter.
350 grams Caster Sugar.
6 Eggs.
2 tsp vanilla extract.
350 grams self-raising flour.
175 grams plain flour.
Buttercream ingredients.
500 grams unsalted butter.
1 kilogram Icing sugar.
2 tsp almond extract.
Prices of the inredients.
Icing sugar £1.89 1 kilogram bag.
Unsalted butter £1.36 250g block.
Vanilla & Almond extract £1.00 each in 38ml bottles.
Free range eggs £1.59
self raising flour £0.90 1kilogram bag.
plain flour £0.90 1kilogram bag.
Caster sugar £1.49 1kilogram bag.
I know there's other things I can charge for but most food colours and edible decorations I have in my cupboard already and won't be charging for those.
I'd just like to know the figure as I know that I've been making these at a loss and the figure I ended up with was way too high for me to charge people. I lack the skill to justify even asking that amount.
Thanks in advance guys.
I was just wondering if some of you Math whiz guys/and girls would crunch a couple of numbers for me.
I've been flooded with requests for giant cupcakes, People have been willing to pay money for them. I've never really been aware of how much it cost to make one. I've sat here trying to work it out and my results were a bit crazy. I know I'm going wrong somewhere. I'm not exactly sure what numbers I should divide or multiply. I was going to use an online spreadsheet to do it but I dont have experience with using those.
I am hoping one of you would be kind enough to work it out to give me a ballpark figure of what I should charge. I'm not going to include electricty because I find that confusing enough as it is.
Cake ingredients.
350 grams Unsalted Butter.
350 grams Caster Sugar.
6 Eggs.
2 tsp vanilla extract.
350 grams self-raising flour.
175 grams plain flour.
Buttercream ingredients.
500 grams unsalted butter.
1 kilogram Icing sugar.
2 tsp almond extract.
Prices of the inredients.
Icing sugar £1.89 1 kilogram bag.
Unsalted butter £1.36 250g block.
Vanilla & Almond extract £1.00 each in 38ml bottles.
Free range eggs £1.59
self raising flour £0.90 1kilogram bag.
plain flour £0.90 1kilogram bag.
Caster sugar £1.49 1kilogram bag.
I know there's other things I can charge for but most food colours and edible decorations I have in my cupboard already and won't be charging for those.
I'd just like to know the figure as I know that I've been making these at a loss and the figure I ended up with was way too high for me to charge people. I lack the skill to justify even asking that amount.
Thanks in advance guys.
Comment